Cutting Machine
Pioneers in the industry, we offer epe cutting machine, epe foam cutting machine, foam vertical cutting machine, pillow edge radius cutting machine, polyurathene foam cutting machine and white epe roll cutting machine from India.
Approx. Price: Rs 9,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | H.S. Coir Industries |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Type | EPE Cutting Machine |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Power Source | Electric |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality EPE Cutting Machine. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Approx. Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | HS Coir |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Country of Origin | Made in India |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality Epe Foam Cutting Machine. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Foam Vertical Cutting Machine
Approx. Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Power Supply | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
To cater the variegated demands of our prestigious clients, we are the prominent supplier to offer a wide range of product to our clients. Our offered product is precisely designed and using the best grade basic material and modern technology. The provided product is highly appreciated by our clients owing to its optimum strength and durability.
Pillow Edge Radius Cutting Machine
Approx. Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Machine | Plasma Cutting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
We “H. S. Coir Industries,” are engaged in manufacturing and supplying of a superior quality range of
Foaming Machine, Rebonded Foam Plant, Rubberized Coir Vulcanizing Chamber and many more.
Polyurathene Foam Cutting Machine
Approx. Price: Rs 1,00,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | H.S. Coir Industries |
| Automation Grade | Automatic |
| Display Type | Digital |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
We “H. S. Coir Industries,” are engaged in manufacturing and supplying of a superior quality range of
Foaming Machine, Rebonded Foam Plant, Rubberized Coir Vulcanizing Chamber and many more.
White EPE Roll Cutting Machine
Approx. Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Brand | HS |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 10 |
| Display Type | Digital |
| Motor Power | 50 HP |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Through years of efforts, organic processing automatic production line packaging machinery. The equipment is recognized by the market for its stability and good foaming effect.
Foam Taper Cutting Machine
Approx. Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 10 |
| Brand | H.S. Coir Industries |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Foam Cutting Machines are
designed to deliver high yield of desired thickness PU foam sheets. The basic structure of circular foam cutting machine is constructed of a stationary cutting unit and a rotating circular table top. The raw foam produced as blocks needs to be processed into sheets of desired thicknesses.
Foam Duster Cutting Machine
Approx. Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 10 |
| Brand | H.S. Coir Industries |
| Automation Grade | Automatic |
| Display Type | Digital |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Prachi Enterprises - Offering Duster Foam Cutting Machine, For Industrial, Model Name/Number: Pvcm - 02 at Rs 250000/piece in Ghaziabad, Uttar Pradesh.