Product Details:
| Capacity | 800 kg Per Hour |
| Power Consumption | 90 HP |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 440 Volt |
| Conveyor Length | 26 feet |
| Mattress Density | 30 - 120 kg/cubic meter |
| Sheet Thickness | 2 - 8 inch |
Product Details:
| Number Of Needles | 2 |
| Number Of Threads | 2 |
| Max Stitch Length | 2 mm |
| Usage | Industrial |
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Voltage | 220 V |
| Needle Bar Stroke | 36.5mm |
| Usage/Application | Heavy Material |
| Body Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Number Of Needles | 2 |
| Number Of Threads | 2 |
| Max Stitch Length | 2 mm |
| Machine Type | Motor Operated |
| Power Consumption | 50 HP |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |
| Usage/Application | Heavy Material |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Condition | New Only |
Product Details:
| Capacity(Mattress/Hour) | 10 |
| Number Of Needles | 4 |
| Number Of Threads | 4 |
| Max Stitch Length | 2 mm |
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Machine Type | Motor Operated |
| Brand | H.S. Coir Industries |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Number Of Needles | 2 |
| Number Of Threads | 2 |
| Max Stitch Length | 2 mm |
| Machine Type | Motor Operated |
| Power Consumption | 50 HP |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Needle Bar Stroke | 36.5mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Heavy Material |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Condition | New Only |
| Power | 20 HP |
Product Details:
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Number Of Needles | 2 |
| Number Of Threads | 2 |
| Max Stitch Length | 2 mm |
| Usage | Induistrial |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Heavy Material |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Condition | New Only |
| ISI Certified | Yes |
Product Details:
| Number Of Needles | 2 |
| Number Of Threads | 2 |
| Max Stitch Length | 2 mm |
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Machine Type | Motor Operated |
| Power Consumption | 50 HP |
| Usage | Industrial |
| Needle Bar Stroke | 36.5mm |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Heavy Material |
| Body Material | Mild Steel |
Product Details:
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Capacity | 20 |
| Number Of Needles | 2 |
| Number Of Threads | 2 |
| Max Stitch Length | 2 mm |
| Machine Type | Motor Operated |
| Power Consumption | 20 HP |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Needle Bar Stroke | 36.5mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Heavy Material |
| Body Material | Mild Steel |
| Uses | Industrial |
| Machine Condition | New Only |