Rebonded Foam Plant
Our range of products include rebonded foam plant, flexible pu foam machine, box foam plant and batch foaming machinery.
Approx. Price: Rs 22,00,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Power Consumption | 8 HP |
| Voltage | 440 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | H.S. Coir Industries |
| Frequency | 50 Hz |
| Foam Density | 60 - 120 kg/cubic meter |
| Model Number | RFP-100 |
| Mixing Capacity | 200 kg at a single time |
Rebonded Foam Plant: The Rebonded foaming machine is one of the most necessary machine to whom they runs the existing foam manufacturing line, either batch foam plant or continuous foaming plant. The rebonded means, the rebonding of the foam granules by means of the glue binder and drying it with the steam, providing pressure from the hydraulic press from the top.
Manufacturing Process:The scrap foam is shredded with the help of the Foam shredding machine and these foam shredded pieces are feeded directly onto the mixing vessel of the rebounded foam machine. Now 10% of the total weight of the foam granules are added into them as their binder chemical. The binder chemical will now mixes with the foam granules for at least 15 minutes and these mixed pieces are poured automatically into the pressing mould and from the top hydraulic press, with moving steam from the bottom releases at the same time and we get desired density of the rebonded foam.
Specifications:
- Most efficient working mould adjustable to 6'x 6', 6'x 4' and 6'x3'.
- Most power efficient rebonded foam plant in the industry.
- Automatic feeding of the foam granules from the foam shredding machine to mixing tank.
- Top surface quality fine into whole industry.
- Mixing capacity of 200 kg. at a single time , which leads to cost reduction in the plant.
- Suitable manufactured mini boiler for efficient cost cutting edges into the plant.
- Most power efficient foam shredding machine just 20 HP with the rebonded foam plant.
Approx. Price: Rs 1,00,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power Consumption | 20 Ton |
| Machine Type | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality Flexible Pu Foam Machine The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Approx. Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power Consumption | 50 HP |
| Capacity | 200 |
| Machine Type | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We “H. S. Coir Industries,” are engaged in manufacturing and supplying of a superior quality range of
Foaming Machine, Rebonded Foam Plant, Rubberized Coir Vulcanizing Chamber and many more.
Approx. Price: Rs 20,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Number Of Phases | 2 Phase |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We “H. S. Coir Industries,” are engaged in manufacturing and supplying of a superior quality range of
Foaming Machine, Rebonded Foam Plant, Rubberized Coir Vulcanizing Chamber and many more.
Approx. Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power Consumption | 20 Ton |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We “H. S. Coir Industries,” are engaged in manufacturing and supplying of a superior quality range of
Foaming Machine, Rebonded Foam Plant, Rubberized Coir Vulcanizing Chamber and many more.