Roll Cutting Machine
Manufacturer of a wide range of products which include automatic circularfoam cutting machine, automatic foam duster cutting machine, foam design cutting machine, epe roll cutting machine and honeycomb cutting machine.
Automatic CircularFoam Cutting Machine
Approx. Price: Rs 12,90,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 20 Hp |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality Automatic CNC Foam Cutting Machine. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Automatic Foam Duster Cutting Machine
Approx. Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 10 |
| Motor Power | 20 HP |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Specification ; Blade Size, 3860 mm ; Surface Finish, Mat finish ; Cutting Height, 150 mm ; Cutting Length, 1500 mm ; Cutting Speed, 1 min 1500 mm.
Foam Design Cutting Machine
Approx. Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | H.S. Coir Industries |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
The foam sheet cutting machine is used to cut PVC foam sheets. This machine founds applications mainly in the printing industries. The machine consists of motor, leadscrew and slider arrangement. The tool movement is carried with the help of motor which drives leadscrew and further slider.
Approx. Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 10 Ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Display Type | Digital |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality Epe Roll Cutting Machine. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Honeycomb Cutting Machine
Approx. Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
We, “H. S. Coir Industries,” are engaged in manufacturing and supplying of a superior quality range of
Foaming Machine, Rebonded Foam Plant, Rubberized Coir Vulcanizing Chamber and many more.