Rubberized Coir Vulcanizing Chamber
We are a leading Manufacturer of foam mattress making plant, 8 hp rubberized coir vulcanizing chamber and rubberized coir vulcanizing chamber from Charkhi Dadri, India.
Foam Mattress Making Plant
Approx. Price: Rs 2,00,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Number Of Needles | 2 |
| Number Of Threads | 2 |
| Max Stitch Length | 2 mm |
| Machine Type | Motor Operated |
| Power Consumption | 20 HP |
| Usage | Industrial |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Heavy Material |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Condition | New Only |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality Foam Mattress Making Plant. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
8 HP Rubberized Coir Vulcanizing Chamber
Approx. Price: Rs 14,00,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Motor Operated |
| Number Of Needles | 2 |
| Model Name/Number | RCVM - 44 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Power Consumption | 8 HP |
| Body Material | Mild Steel |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality 8 HP Rubberized Coir Vulcanizing Chamber. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Rubberized Coir Vulcanizing Chamber
Approx. Price: Rs 14,00,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Power Consumption | 8 HP |
| Insulation Wall | Single Wall |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Model Number | RCVM - 22 |
| Body Material | Mild Steel |
Rubberized Coir Vulcanizing Chamber: After the Rubberized coir mattress bare is trimmed from all the sides for its desired size, the Coir bare is put into the Vulcanizing chamber which is at a high temperature of 120 degree Celsius. At this temperature the rubberized coir bare loses its moisture to attain the good flexibility and high product quality.