Coir Untwisting Machine
Offering you a complete choice of products which include 11 hp coir untwisting machine.
11 HP Coir Untwisting Machine
Approx. Price: Rs 7,40,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Production Capacity | 500 kg Per Hour |
| Brand | H.S. Coir Industries |
| Power Consumption | 8.25 kW or 11 HP |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Model Name/Number | UM - 300 |
| Application | Industrial |
| Space Required | 1.5 x 1.5 x 1.5 meter |
We “H. S. Coir Industries,” are engaged in manufacturing and supplying of a superior quality range of
Foaming Machine, Rebonded Foam Plant, Rubberized Coir Vulcanizing Chamber and many more.