Product Details:
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Number Of Needles | 2 |
| Number Of Threads | 2 |
| Max Stitch Length | 2 mm |
| Machine Type | Motor Operated |
| Power Consumption | 20 Hp |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Heavy Material |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Condition | New Only |